Bringing you live arts events in Portland since 1931

Here’s a look back at 80+ years of thrilling seasons of live theater, ballet, jazz, classical music, family events, and Broadway shows in Maine.

History’s greatest artists have performed for you here. The New York Philharmonic in the 40’s, the Beaux Arts Trio in the 70’s, the Peking Acrobats in the 80’s, Les Ballets Africains and Super Stuff Children’s Series in the 90’s, and – most recently – Broadway’s Beauty and the Beast have thrilled our audiences.

The very best is yet to come. Join us in bringing the next 80+ seasons of live performing arts to Maine.

Check out our amazing history and legacy of events in Portland:

1930’s

1929–30
Josef Hofmann

1931–32
Robert Goldsand
Sophie Braslaue
Lawrence Tibbett
Mischa Elman
Lily Pons

1932–33
Lucrezia Bori
Harold Bauer
Nelson Eddy
Nathan Milstein
Paul Althouse

1940’s

1939–40
Bruna Castagna
Kurt Jooss Ballet
Simon Barere
Barrère Little Symphony
Gregor Piatigorsky
Igor Gorin

1940–41
Yehudi Menuhin
Dorothy Maynor
Eugene List
National Symphony Orchestra
Hans Kindler, conductor

1941–42
Don Cossacks
Richard Crooks
Adolf Busch
Rudolf Serkin
National Symphony Orchestra
Hans Kindler, conductor
Moissaye Boguslawski, piano
Rose Bampton
Lansing Hatfield

1942–43
Helen Traubel
National Symphony Orchestra
Hans Kindler, conductor
Zino Francescatti
Vladimir Horowitz
Julius Huehn

1943–44
Columbia All-Star Opera Quartet Boston Symphony Orchestra
Serge Koussevitzky, conductor
William Kapell
Eleanor Steber
William Primrose

1944–45
National Symphony Orchestra
Hans Kindler, conductor
Zadel Skolovsky, piano
Bidú Sayao
Rudolf Serkin
Zino Francescatti
Mona Paulee & Charles Kullman

1945–46
Indianapolis Symphony
Fabien Sevitzky, conductor
Marisa Regulesand, piano
Jean Watson
James Melton
Ezio Pinza
Nikolai & Joanna Graudan

1946–47
Rochester Symphony,
Erich Leinsdorf, conductor
Artur Rubinstein, piano
Christopher Lynch
Dorothy Kirsten
Tossy Spivakovsky
Busch Little Symphony,
Adolf Busch, conductor

1947–48
Minneapolis Symphony,
Dimitri Mitropoulos, conductor,
Vitya Vronsky & Victor Babin, pianists
Maryla Jonas
Leonard Warren
Yehudi Menuhin
Nadine O’Connor

1948–49
New York Philharmonic
Leopold Stokowski, conductor
DePaur’s Infantry Chorus
Eileen Farrell
Eugene List & Carroll Glenn
Mario Lanza
Byron Janis

1950’s

1949–50
Rochester Symphony
Erich Leinsdorf, conductor
Clifford Curzon
Erica Morini
Bidu Sayao
Todd Duncan

1950–51
Baltimore Symphony
Reginald Stewart, conductor
Anna-Lisa Bjoerling
Robert Casadesus
Elena Nikolaidi

1951–52
Indianapolis Symphony
Fabien Sevitzky, conductor
Joseph Battista
Arthur Whittemore & Jack Lowe
Cesare Siepi
Robert Shaw Chorale
Ljuba Welitsch

1952–53
Rudolf Serkin
Zino Francescatti
Richard Tucker
Carol Smith
Longines Symphonette
Mishel Piastro, conductor
Rochester Symphony
Erich Leinsdorf, conductor
Vitya Vronsky & Victor Babin, pianists

1953–54
Barbara Gibson
George London
Jascha Heifetz
Helsinki University Chorus
Martti Turunen, conductor
Cincinnati Symphony
Thor Johnson, conductor

1954–55
Vienna Academy Chorus
Ferdinand Grossman, conductor
Concertgebouw Orchestra of Amsterdam
Eduard van Beinum, conductor
Mildred Dilling
Rise Stevens
Rudolf Firkusny

1955–56
Philharmonia Orchestra of London
Herbert von Karajan, conductor
Claudio Arrau
Michael Rabin
Leontyne Price
The Men of Song

1956–57
Philadelphia Orchestra
Eugene Ormandy, conductor
William Kincaid, flute
DePaur Opera Gala
Nan Merriman
Leonard Pennario
Beaux Arts Trio

1957–58
National Symphony Orchestra
Howard Mitchell, conductor
Dorothy Warenskjold, soprano
Nadine Connor & Eugene Conley
The Chanticleers
Concerto Festival
Stanley Babin

1958–59
Arthur Rubinstein
New Orleans Philharmonic Symphony
Alexander Hilsberg, conductor
Phyllis Curtin
Roman Totenberg
Arthur Whittemore & Jack Lowe

1960’s

1959–60
Minneapolis Symphony Orchestra
Antal Dorati, conductor
Festival Company of Norway
Grant Johannsen
Rosalind Elias & Nicolai Gedda
Lucerne Festival Strings

1960–61
Branco Krsmanovich Chorus of Yugoslavia
Bogdan Babich, conductor
Indianapolis Symphony
Izler Solomon, conductor
George Feyer
Eric Friedman
Morley Meredith

1961–62
Eileen Farrell
Cornell MacNeil
Jorge Bolet
Modern Jazz Quartet
Cincinnati Symphony Orchestra
Max Rudolf, conductor

1962–63
Pittsburgh Symphony Orchestra
William Steinberg, conductor
Berl Senofsky
Hans Richter-Haaser
Anna Moffo
Arthur Gold & Robert Fizdale

1963–64
Lili Chookasian
New York Brass Quintet
Robert Shaw Chorale & Orchestra
Philharmonia Hungarica
Miltiades Caridis, conductor
Ronald Turini

1964–65
Mantovani Orchestra
Annunzio Paolo, conductor
Dallas Symphony
Donald Johanos, conductor
Ivan Davis, piano
Lois Marshall
David Bar-Illan
The Revelers

1965–66
Monte Carlo National Orchestra
Paul Paray, conductor
The Helsinki University Chorus
Don Shirley Trio
Olegna Fuschi
Shirley Verrett

1966–67
Indianapolis Symphony
Izler Solomon, conductor
Zurich Chamber Orchestra
André Watts
Frank Guarrera
Arthur Whittemore & Jack Lowe

1967–68
Robert Merrill
Helsinki Philharmonic
Jorma Panula, conductor
The Vienna Boys’ Choir
John Browning
Music in Maine Orchestra
Paul Vermel, conductor

1968–69
Helen Vanni
Richard Tucker
Minneapolis Symphony Orchestra
Stanislaw Skrowaczewski, conductor
Rudolf Serkin

1970’s

1969–70
NDR Symphony of Hamburg
Hans Wallat, conductor
Phyllis Curtin & The Romeros
First Chamber Dance Company of New York
André Watts

1970–71
An Entertainment for Elizabeth
David Bar-Illan
Pittsburgh Symphony Orchestra
Donald Johanos, conductor

1971–72
Malcolm Frager
Chamber Orchestra of Paris
Paul Kuentz, conductor
Itzhak Perlman
Marilyn Horne

1972–73
Cincinnati Symphony
Erich Kunzel, conductor
Dino Ciani, piano
Ferrante & Teicher
Marcel Marceau
New England Conservatory Chorus

1973–74
Boston Symphony Orchestra
Seiji Ozawa, conductor & Joseph Silverstein, violin
James McCracken & Sandra Warfield
Peter Nero
Samuel Lipman

1974–75
Rudolf Serkin
Warsaw National Orchestra
Jerzy Maksymiuk, conductor
Arthur Whittemore & Jack Low
Bernice Bramson

1975–76
The Hague Philharmonic Orchestra
Jean Martinon, conductor
Alicia De Larrocha
Branko Krsmanovich Chorus
Lynn Harrell

1976–77
The Chinese Acrobats of Taiwan
Barbara Hendricks
Lili Kraus
Osipov Balalaika Orchestra with 
Stars of the Bolshoi Opera & Ballet

1977–78
Boston Symphony Orchestra
Seiji Ozawa, conductor
Preservation Hall Jazz Band
Beaux Arts Trio
Paul Schenly
Isaac Stern

1978–79
National Choir of Isreal-Rinat
James Galway & The New Irish Chamber Orchestra
Donald Gramm
Vladimir Ashkenazy
Tokyo String Quartet

1980’s

1979–80
James Galway & Friends
Buffalo Philharmonic
Michael Tilson Thomas, conductor
Pinchas Zukerman
Kenneth Cooper
Garrick Ohlsson

1980–81
Murray Perahia
The American Brass Quintet
Boston Symphony Orchestra Chamber Players
The Waverly Consort
The Vienna Boys’ Choir
Mstislav Rostropovich

1981–82
Peter Serkin
Vienna Chamber Orchestra
Philippe Entremont, conductor
Marianna Christos & Evelyn Petros
Itzhak Perlman & Samuel Sanders
Ohio Ballet
Carol Wincenc
Richard Goode
Kenneth Cooper
Dave Brubeck Quartet

1982–83
Emanuel Ax & Yo-Yo Ma
Cecile Licad
Jean-Pierre Rampal
Academy of St. Martin-in-the-Fields
Los Angeles Philharmonic
The Vienna Boys’ Choir
Washington Ballet
Eduardo Fernandez
Sharon Robinson
Jeffrey Kahane

1983–84
Emanuel Ax, Young Uck Kim & Yo-Yo Ma
Warsaw Philharmonic
Tadeusz Strugala, conductor
Juilliard String Quartet
Richard Stoltzman
Mummenschanz
Carlos Montoya
The Murray Louis Dance Company
The Boston Camerata
The Boston Museum Trio
Stephen Burns & John Van Buskirk
Dong-Suk Kang & Leslie Sixfin

1984–85
Les Ballets Trockaderos de Monte Carlo
Empire Brass Quintet
The Vienna Boys’ Choir
Pilobolus
Modern Jazz Quartet
Julian Bream
The King’s Singers
Berlin Radio Symphony
Riccardo Chailly, conductor
Shlomo Mintz, violin
Murray Perahia
John Gibbons
Lucy Shelton & Margo Garrett
Carter Brey & Edmund Battersby

1985–86
Academy of Ancient Music Ensemble
Royal Winnipeg Ballet
Preservation Hall Jazz Band
Richard Goode
Jean-Pierre Rampal
Ohio Ballet
The Chieftains
Isaac Stern
Mitchell/Ruff Jazz Duo
Steven Lubin
Randolph Bowman
Mendelssohn String Quartet

1986–87
Yo-Yo Ma
The Clancy Brothers
Gary Burton
Jose Feghali
Czech Philharmonic
Jiri Belohlavek, conductor
Marcel Marceau
James Galway
Peking Acrobats
Elmer Iseler Singers
Christopher Trakas
Anne-Marie McDermott
Anne Chamberlain
Paul Neubauer
Gary Burton Quintet
The Boston Camerata

1987–88
André Watts
Tokyo String Quartet
The Vienna Boys’ Choir
The Barber of Seville, New York City Opera
The Chieftains
Elly Ameling
Finnish National Ballet
Itzhak Perlman

1988–89
Jessye Norman & Geoffrey Parsons
Jeffrey Kahane/David Shifrin/
Joseph Swensen Trio
Canadian Brass
A Christmas Carol, Nebraska Theater
Caravan
Emanuel Ax
Christopher Parkening
Pilobolus
Gewandhaus Orchestra of Leipzig
Kurt Masur, conductor
The Flying Karamazov Brothers
Elmer Iseler Singers

1990’s

1989–90
Dave Brubeck
English Concert with Trevor Pinnock
Royal Winnipeg Ballet
Los Angeles Piano Quartet
Vladimir Feltsman
Dizzy Gillespie & Billy Eckstine
with Count Basie Orchestra
The King’s Singers
Dreamgirls, national tour
La Bohème, New York City Opera
Beaux Arts Trio
Soviet Acrobats
Jean-Pierre Rampal
Horacio Gutierrez
H.M.S. Pinafore, Texas Opera Theatre
David Parsons Dance Company
Manuel Barrueco

1990–91
Emanuel Ax & Yo-Yo Ma
Midori & Robert McDonald
Elmer Iseler Singers
Woody Guthrie’s American Song, 
Missouri Repertory Theatre
Peter Serkin
Harlem Spiritual Ensemble
Glen Campbell
Kodo Drummers
New World String Quartet
The Marriage of Figaro, New York City Opera
Messiah, Choral Art Society
Oakland Ballet
Orpheus Chamber Orchestra
George Shearing
Joe Williams & Joe Pass
Mummenschanz
Super Stuff, children’s series

1991–92
Les Ballets Africains
Los Angeles Guitar Quartet
Guildhall String Ensemble
Canadian Brass
Glenn Yarborough & the New Christy Minstrels
Isaac Stern
Harlem Spiritual Ensemble
Philharmonia Hungarica
Yehudi Menuhin, conductor
Ralph Markum & Kenneth Broadway, piano
Tosca, New York City Opera
Ellis Marsalis & Marcus Roberts
Ballet Chicago
Richard Stoltzman
The Chieftains
Eduardus Halim
Super Stuff, children’s series

1992–93
James Galway and Christopher O’Riley
American Indian Dance Theatre
Midori & Robert McDonald
Shanghai Acrobats
Hesperus
Mark Russell
The Vienna Boys’ Choir
Garrick Ohlsson
Eliot Fisk
Brian Bedford
The Music Man, national tour
Carmen, New York City Opera
Pittsburgh Ballet Theatre
Libana
Dawn Upshaw & Jeffrey Kahane
Emerson String Quartet
Rebirth Brass Band
Super Stuff, children’s series

1993–94
Sunday in the Park with George, national tour
Chamber Music Society of Lincoln Center
Die Fledermaus, Western Opera Theater
Ondekoza
Guitar Summit
Harlem Spiritual Ensemble
Yo-Yo Ma & Peter Serkin
Jazz at Lincoln Center
Cherish the Ladies
Porgy and Bess,
 Academy of St. Martin in the Fields
András Schiff
Madame Butterfly, New York City Opera
Super Stuff, children’s series

1994–95
Newport Jazz Festival
Don Giovanni, Western Opera Theater
Israel Chamber Orchestra
The Mikado, Opera à la Carte
Eduardus Halim
Pinchas Zukerman & Marc Neikrug
Jean-Pierre Rampal
Anonymous 4
Christopher O’Riley
Evita, national tour
The Barber of Seville, New York City Opera
Michael Moschen
Dayton Contemporary Dance Company
Grant Johannsen
Canadian Brass
Alvin Ailey American Dance Theater

1995–96
Crazy for You, national tour
Forever Plaid, national tour
The Marriage of Figaro, Western Opera Theater
La Traviata, New York City Opera
Slide Hampten & the Jazz Masters
Lincoln Center Jazz Orchestra
Melvyn Tan
Dubravka Tomšic
Alan Feinberg
The Boston Camerata
Kandinsky Trio
Prague Chamber Orchestra
Evelyn Glennie
Guitar Summit II
The Pipes, Drums & Highland Dancers of the Black Watch
The Vienna Boys’ Choir
Paul Taylor Dance Company
Ondekoza
Victor Borge

1996–97
Portland String Quartet & Borealis Wind Quintet
Falsettos, Weston Playhouse Theatre Company
Yefim Bronfman
The Pirates of Penzance, Opera à la Carte
Anonymous 4
La Bohème, New York City Opera
History of America, Reduced Shakespeare Company
Eliot Fisk
Ethos Percussion Group
Peter Schickele
Street Sounds
Herb Pomeroy
Itzhak Perlman
Cleo Lane

1997–98
Santiago Rodriguez
Trinity Dance Company
Dance Theatre of Harlem
Carmen, Western Opera Theater
Flying Karamazovs
James Galway
The Legacy of Art Blakey
Quartetto Gelato
Carter Brey & Christopher O’Riley
Julius Cæsar, Aquila Theatre
Cavalleria Rusticana & I Pagliacci, 
Opera Nacional Italiana
Boys Choir of Harlem
Turtle Island String Quartet
Cyrus Chestnut
Emerson String Quartet
The Daughter of the Regiment, New York City Opera
Preservation Hall Jazz Band
Isaac Stern
Alvin Ailey American Dance Theater

1998–99
Grease, national tour
A Chorus Line, national tour
West Side Story, national tour
Spirit of the Dance
Ondekoza
The Vienna Boys’ Choir
The Boston Camerata
Emanuel Ax
Porgy and Bess
Philharmonia Quartett Berlin
Otello, Opera Nacional Italiana
The Monks of Tibet
Swan Lake, Russian National Ballet
Yo-Yo Ma & Jeffrey Kahane

2000’s

1999–2000
The King and I, National Tour
Annie, National Tour
Camelot, National Tour
STOMP
Lincoln Center Jazz Orchestra
Orpheus Chamber Orchestra
Canadian Brass
Lydian String Quartet
Street Sounds
The Magic Flute, London City Opera
Big Apple Circus on Stage
Lewis & Perry Piano Duo
Romeo and Juliet, Ballet de l’Opéra de Bordeaux
National Song and Dance Company of Mozambique
Gil Shaham

2000–01
Emanuel Ax
Hal Holbrook in Mark Twain Tonight
WOFA
St. Petersburg String Quartet with Andrew Rangell
Godspell, national tour
John O’Conor
Show Boat, national tour
Anonymous 4
Carmen, London City Opera
Chicago, national tour
Mary Black
Aida, Teatro Lirico d’Europa
Giselle, Moscow Festival Ballet
AEROS
Bill T. Jones/Arnie Zane Dance Company
Chamber Music Society of Lincoln Center
Heidi Grant Murphy, soprano
Willie Nelson

2001–02
Moscow State Symphony
Pavel Kogan, conductor
Vladimir Feltsman, piano
Tap Dogs
Dianne Reeves
Ivan Moravec
Takács Quartet
Emmanuel Pahud
The Los Angeles Chamber Orchestra
Jeffrey Kahane, conductor
Thomas Quasthoff, bass-baritone
Jane Monheit
Titanic, national tour
The Merry Widow, London City Opera
Judy Collins
Ragtime, national tour
Swan Lake, Grigorovich Ballet
Turandot, Teatro Lirico d’Europa
Cabaret, national tour
Ray Charles
Eileen Ivers

2002–03
Lincoln Center Jazz Orchestra with Wynton Marsalis
Rent, national tour
Moscow Chamber Orchestra
Constantine Orbelian, conductor Dee Dee Bridgewater
Tamas Erdi
STOMP
Yo-Yo Ma & Kathryn Stott
, Endowment Benefit Performance
Sleeping Beauty, St. Petersburg Ballet on Ice
Richard Goode
Madame Butterfly, London City Opera
South Pacific, national tour
Philharmonia Quartett Berlin
Grieg Piano Trio
Il Trovatore, Teatro Lirico d’Europa
Grease, national tour
Mary Chapin Carpenter
The Capitol Steps

2003–04
The Music Man, national tour
Herbie Hancock Quartet
Porgy and Bess
Prague Chamber Orchestra
Yamato, drummers of Japan
Cats, national tour
Piotr Anderszewski
Tosca, Teatro Lirico d’Europa
Juilliard String Quartet
Saturday Night Fever, national tour
The Mikado, Carl Rosa Opera
Alisa Weilerstein
Preservation Hall Jazz Band
THWAK!, The Umbilical Brothers
Cinderella, Moscow Festival Ballet
Opus Cactus, Momix
Krystian Zimerman
Natalie MacMaster
Bobby McFerrin & Savion Glover
Glenn Miller Orchestra

2004–05
Regina Carter Quintet
Blues Clues Live
Mendelssohn String Quartet
The Capitol Steps
La Traviata, Stanislavsky Opera Company
42nd Street, national tour
Freddy Kempf
Judy Collins
Rent, national tour
Christian Tetzlaff
Don Giovanni, Mozart Festival Opera
Frederic Chiu
Deborah Voigt
Leahy
Romeo and Juliet, St. Petersburg Ballet
The Barber of Seville, Teatro Lirico d’Europa
Hal Holbrook in Mark Twain Tonight
The Full Monty, national tour
Chanticleer
Paul Taylor Dance Company

2005–06
Miss Saigon, national tour
Martha Graham Dance Company
Kalichstein-Laredo-Robinson trio
Yamato, drummers of Japan
Arlo Guthrie
STOMP
Norwegian Chamber Orchestra
Leif Ove Andsnes, piano
Die Fledermaus, Czech Opera Prague
Natalie MacMaster
Willy Wonka and the Chocolate Factory, family series
Jonathan Biss
Joshua Bell
Louis Lortie
H.M.S. Pinafore, Carl Rosa Opera
Tiempo Libre
La Bohème, Teatro Lirico d’Europa
In the Mood
Swan Lake, Russian National Ballet
Sweet Honey in the Rock
Thoroughly Modern Millie, national tour
Thumbelina, family series
Borromeo String Quartet

2006–07
David Sedaris
David Finckel & Wu Han
The Snow Dragon, family series
Rigoletto, Teatro Lirico d’Europa
The Producers, national tour
Jeremy Denk
Chanticleer
Christine Brewer
Leipzig String Quartet
Hairspray, national tour
Madama Butterfly, Teatro Lirico d’Europa
The Pirates of Penzance, Carl Rosa Company
Cherryholmes
Don’t Let the Pigeon Drive the Bus!, family series
Romeo and Juliet, Aquila Theatre
Jesus Christ Superstar, national tour
Alvin Ailey American Dance Theater
Australian Chamber Orchestra
Richard Tognetti, leader and violin
Pieter Wispelwey, cello

2007–08
Anúna
Emmylou Harris
Tosca, Teatro Lirico d’Europa
Matt Haimovitz
Ellis Marsalis Trio
Solid Blues
Mavis Staples
Charlie Musselwhite
North Mississippi Allstars
Joe Krown
Mayhem Poets, family series
Boys of the Lough
Swimmy · Frederick · Inch by Inch, family series
Lunar Sea, Momix
Ingrid Fliter
Limón Dance Company
La Traviata, Teatro Lirico d’Europa
Pink Martini
Blast!, national tour
Movin’ Out, national tour
Spirit of Uganda
Ronald K. Brown/Evidence
Moby Dick Rehearsed, The Acting Company
Evita, national tour
Borromeo String Quartet
James Ehnes

2008–09
Chicago, national tour
The Magic Flute, Mozart Festival Opera
Philadanco
Cédric Tiberghien
The Very Hungry Caterpillar and Other Eric Carle Stories, family series
Aida, Teatro Lirico d’Europa
Sweet Honey in the Rock
Diavolo
Daniel Bernard Roumain (DBR)
Yo-Yo Ma
Sweeney Todd, national tour
Natalie MacMaster
The National Acrobats of China
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, national tour
I Musici de Montréal
David Sedaris
Ira Glass
Les Ballets Jazz de Montréal
Beakman Live!, family series
Toumani Diabaté and the Symmetric Orchestra
Paul Lewis
Annie, national tour
Pink Martini

2010’s

2009–10
Pilobolus
Los Lonely Boys & Alejandro Escovedo: The Acoustic Brotherhood Tour
Cirque Mechanics: Birdhouse Factory
Chris Botti
Yamato Drummers of Japan
Arlo Guthrie & Family
Peter Serkin, piano
Stellaluna, Family Series
Hairspray, Broadway National Tour
Soweto Gospel Choir
ScrapArtsMusic
Garrison Keillor Neil Berg’s 100 Years of Broadway
Maria de Barros
Brooklyn Rider
Ed Asner as FDR
Giacomo Puccini’s La Bohème, Teatro Lirico d’Europa Sofia Symphony Orchestra & Chorus
St. Lawrence String Quartet
Goodnight Moon & The Runaway Bunny, Mermaid Theatre of Nova Scotia, Family Series
Dayton Contemporary Dance Company
“From the Top” Featuring Host Christopher O’Riley
Punch Brothers featuring Chris Thile
George Gershwin’s Porgy and Bess
Stefan Jackiw, violin
Philip Hamilton’s Voices
Aspen Santa Fe Ballet

2010–2011
Willie Nelson
Occidental Brothers Dance Band International
An Evening with Bill Cosby
STREB Extreme Action: “Raw”
Kronos Quartet
“Forbidden Broadway”
Jamie Adkins’ “Circus Incognitus”
The Hot Club of San Francisco: “Silent Surrealism”
Kirill Gerstein, Piano
Balé Folclórico da Bahia
National Broadway Tour: “Fiddler on the Roof”
Blue Man Group
Doug Varone and Dancers
Mark O’Connor Quartet
“Knuffle Bunny: A Cautionary Musical”
National Broadway Tour: “Avenue Q”
Nikolai Lugansky, Piano
Imago Theatre: “ZooZoo”
Universes: “Live from the Edge”
New York Gilbert & Sullivan Players: “The Mikado”
De Temps Antan
Phil Kline’s “John the Revelator
David Sedaris
Steve Martin and the Steep Canyon Rangers

2011-12
Chris Botti
Creole Choir of Cuba
“Monty Python’s Spamalot,” Broadway National Tour
Handel & Haydn Society
Good vs. Evil: Anthony Bourdain & Eric Ripert
Neil Berg’s “101 Years of Broadway”
India Jazz Suites
“Shuffle.Play.Listen” Matt Haimovitz & Christopher O’Riley
Michael Cooper: “Masked Marvels & Wondertales”
“Mamma Mia!” Broadway National Tour
“Warriors Don’t Cry”
CiRCA
Dan Zanes & Friends
Vasen
Vancouver Chamber Choir
Golden Dragon Acrobats
Danu
Rodgers & Hammerstein’s “South Pacific”
Trey McIntyre Project
Bombino
Alvin Ailey American Dance Theater
Imogen Cooper, Piano
Jennifer Koh, Violin

2012–13
Bridgman|Packer Dance
Royal Drummers and Dancers of Burundi
Treasured Stories by Eric Carle
Soyeon Lee & Ran Dank
Bélo
“West Side Story,” Broadway National Tour
Shaolin Warriors
Natalie MacMaster: “Christmas in Cape Breton”
Disney’s “Beauty and the Beast,” Broadway National Tour
Jazz at Lincoln Center Orchestra with Wynton Marsalis
ETHEL: “Present Beauty”
Marc-André Hamelin
The Midtown Men
The Bad Plus
Voices of Afghanistan
The Joffrey Ballet
Pablo Ziegler Trio for Nuevo Tango
“Rock of Ages,” Broadway National Tour
Tony Trischka: The Banjo Project
Spellbound Dance Company
Jonathan Biss & Elias String Quartet
“Hair,” Broadway National Tour
“The True Story of the Three Little Pigs”
Imani Winds

2013-14
Potted Potter
Blue Man Group
Mandy Patinkin: Dress Casual with Paul Ford on piano
David Finckel, Wu Han and Philip Setzer
Julie Fowlis
Paul Taylor Dance Company
Ukulele Orchestra of Great Britain
Fred Garbo Inflatable Theater Co.
David Sedaris
Joan Rivers
Kayhan Kaylor
Richard Stoltzman with David Deveau and Sarah Shafer
Cirque Alfonse: “TIMBER”
Green Day’s “American Idiot”
Benjamin Grosvenor
Compagnie Kafig
The Intergalactic Nemesis
African Children’s Choir
We’re Going on a Bear Hunt
Children’s Choir of Africa
SO Percussion: “Where (we) Live”
Man of la Mancha
DePue Brothers Band
We’re Going on a Bear Hunt
Handel & Haydn
Who’s Hungry?
Bobby McFerrin “Spirit You All”
Pilobolus
The Summer King

2014-15
Metropolis Ensemble: “Brownstone”
Khumariyaan
Paul Dresher Ensemble: Double Duo
Minguet Quartett with Andreas Klein
Sam Green and Yo La Tengo: “The Love Song of R. Buckminster Fuller”
Béla Fleck, Abigail Washburn and Del McCoury Band
Savion Glover: “STePz”
Big Nate
Ira Glass
Sister Act
Alexandre Tharaud
Ray Chen
Preservation Hall Jazz Band
Million Dollar Quartet
Memphis
Moscow City Ballet: “Swan Lake”
Basetrack
Boston Camerata with Sharq Arabic Music Ensemble
SkippyJon Jones
The Nile Project
Nordic Fiddlers Bloc
Lucky Plush: “The Queue”
Mamma Mia!

2015-16
Hot Sardines
Rafal Blechacz
42nd Street
Debo Band
Caps for Sale
Shaping Sound
Jazz at Lincoln Center Orchestra with Wynton Marsalis
Trinity Irish Dance Company
TAO: “Seventeen Samurai”
Matt Haimovitz & VOICE
DakhaBrakha
Bill T. Jones/Arnie Zane Dance Company
Disney’s Beauty & the Beast
Salzburg Marionette Theatre: “The Sound of Music”
True Blues and the Campbell Brothers
Wu Man with Shanghai Quartet
The Capitol Steps
Chamber Music Society of Lincoln Center
Companhia Urbana de Danca
The Illusionists
The Ying Quartet with Zuill Bailey
The Lightning Thief